Меню

Всесвітня література українською мовою

Тематичне меню

Допомога проекту

Корисні посилання:

Не обов'язково література

Дещо корисне


Вітаємо на теренах бібліотеки

Бібліотеки вперше з'явилися на древньому Сході. Звичайно першою бібліотекою називають збори глиняних табличок, приблизно 2500 рік до н.е., знайдене в храмі вавилонського міста Ниппур. В одній із гробниць біля єгипетських Фив був виявлений ящик з папірусами часу ІІ перехідного періоду (XVІІІ - XVІІ вв. до н.е. ). В епоху Нового царства Рамзесом ІІ було зібрано близько 20 000 папірусів. Найвідоміша древневосточная бібліотека - збори клинописних табличок з палацу ассірійського царя VІІ століття до н.е.. Ашшурбанипала в Ниневии. Основна частина табличок містить юридичну інформацію. У древній Греції перша публічна бібліотека була заснована в Гераклее тираном Клеархом (ІV століття до н.е. ).

Библиотека - установа, що збирає й зберігає добутки печатки й писемності для суспільного користування, а також здійснює довідково-бібліографічну роботу. У цей час усе більше поширюються й входять до фонду бібліотеки мікрофільми, аудіо- і відеокасети, діапозитиви, оптичні носії (CD-ROM).

Тож, запрошуємо до перегляду сторінок Вашої електронної бібліотеки!

Розділи бібліотеки по тематиках

Решта лінків

Республіка ШКИД

ЛЕНЬКА ПАНТЕЛЄЄВ      Похмура особистість. - Сова. - Лукулловы коржа. - Бенкет за рахунок Викниксора. - Монашенка в штанях. - Один проти всіх. - "Темна". - Новенький попадає за ґрати. - Примирення. - Коли лаври не дають спати.

      Незабаром після пожежі Шкидская республіка прийняла у своє підданство ще одного громадянина.
      Ця похмура людина з'явилася на шкидском обрії раннім зимовим ранком. Його не привели, як приводили багатьох; прийшов він сам, постукався в ворота, і двірник Мефтахудын впустив його, довідавшись, що в цього вилицюватого, низькорослого й густобрового хлопчика на руках є путівка комісії по справам неповнолітніх.
      У цей час шкидцы під керівництвом самого Викниксора пиляли у дворі дрова. Хлопчик запитав, хто отут буде Віктор Миколайович, підійшов і, бентежачись, простягнув Викниксору папір.
      - А-А-А, Пантелєєв?! - посміхнувся Викниксор, мигцем заглядаючи в путівку. - Я вже чув про тебе. Говорять, ти вірші пишеш? Знайомтеся, хлопці, - ваш новий товариш Олексій Пантелєєв. Між іншим, автор, вірші пише.
      Ця рекомендація не зробила на шкидцев великого враження. Вірші писали в республіці чи ледве не всі її громадяни, починаючи від самого Викниксора, якому, як відомо, заздрив і наслідував колись Олександр Блок. Віршами шкидцев здивувати було важко. Інша справа, якби новенький умів ковтати шпаги, або грати на контрабасі, або хоча б біографія в нього була чим-небудь чудова. Але шпаг він ковтати явно не вмів, а щодо біографії, як незабаром переконалися шкидцы, вивудити з новенького що-небудь було зовсім неможливо.
      Це була надзвичайно соромлива й неговірка особистість. Коли в його запитували про що-небудь, він відповідав "так" або "ні" або просто мукав щось і мотав головою.
      - За що тебе пригнали? - запитав у нього Купець, коли новенький, перемінивши домашній одяг на казенну, похмурий і що насупився, проходжувався в коридорі.
      Пантелєєв не відповів, сердито подивився на Купця й почервонів, як маленька дівчинка.
      - За що, я говорю, пригнали в Шкиду? - повторив питання Офенбах.
      - Пригнали... виходить, було за що, - ледве чутно промурмотав новенький. Крім усього, він ще й гаркавив: замість "пригнали" говорив "пгигнали".
      Розговорити його було важко. Так ніхто й не намагався цим займатися. Пересічна особистість, вирішили шкидцы. Безбарвний якийсь. Навіть тупуватий. Зачудувалися злегка, коли після звичайної перевірки знань новенького визначили відразу в четверте відділення. Але й у класі, на уроках, він теж нічим особливим себе не виявив: відповідав абияк, плутався; викликаний до дошки, часто довго мовчав, червонів, а потім, не дивлячись на викладача, говорив:
      - Не пам'ятаю... забув.
      Тільки на уроках російської мови він трошки пожвавлювався. Літературу він знав.
      По заведеному в Шкиде порядку перші два тижні новачки, незалежно від їхнього поводження, у відпустку не ходили. Але побачення з рідними дозволялися. Улітку ці побачення відбувалися у дворі, в інша пора року - у Білому залі. В перша неділя новенького ніхто не відвідав. Майже весь день він терпляче простояв на площадці сходів у великого вікна, що виходило в двір. Видно було, що він дуже чекає когось. Але до нього не прийшли.
      У наступну неділю на сходи він уже не пішов, до вечора сидів в класі й читав узяту з бібліотеки книгу - розповіді Леоніда Андрєєва.
      Увечері, перед вечерею, коли вже верталися відпускники, у клас заглянув черговий:
      - Пантелєєв, до тебе!
      Пантелєєв підхопився, почервонів, упустив книгу й, не стримуючи хвилювання, вибіг із класу.
      У напівтемній прихожей, у дверей кухні, стояла сумна заплакана дамочка в якімсь жалобному капелюшку й з нею кирпатенька дівчинка років десяти - одинадцяти. Черговий, що стояв із ключами у вхідних дверей, бачив, як новенький, оглядаючись і бентежачись, по^-цілувався з матір'ю й сестрою й відразу же потяг їх у Білий зал. Там він захопив їх у самий далекий кут і посадив на лаву. І отут шкидцы, на диво своєму, виявили, що новенький уміє не тільки говорити, але й сміятися. Два або три рази, слухаючи матір, він голосно й уривчасто зареготав. Але, коли мати й сестра пішли, він знову перетворився в похмурого й відлюдного хлопця. Повернувшись у клас, він сіл за парту й знову поглибився в книгу.
      Хвилини через дві до його парти підійшов Горобець, що сидів у п'ятому розряді і не ходив тому у відпустку.
      - Пожерти не найдеться, а? - запитав він, з підлесливою усмішкою заглядаючи новенькому в особу.
      Пантелєєв вийняв з парти шматок сірого пирога з капустою, відламав половину й простягнув Горобцеві. При цьому він нічого не сказав і навіть не відповів на посмішку. Це було кривдно, і Горобець, прийнявши підношення, не відчув ніякої подяки.

      * * *

      Бути може, новенький так і залишився б непомітною особистістю, якби не одна подія, що розбурхало й відновило проти нього всю школу.
      Майже одночасно з Пантелєєвим у Шкиде з'явилася ще одна особа. Ця особа не значилася в списку вихованців, не належала вона й до стану халдеїв. Це була старезна баба, мати Викниксора, що приїхала до нього, невідомо звідки й оселилася в його директорській квартирі. Баба ця була майже зовсім сліпа. Напевно, саме тому шкидцы, які кожний в окремості могли бути й добрими, і чуйними, і чуйними, а в масі, як це завжди буває із хлопцями, були безжалісні й жорстокі, прозвали бабу Совою. Сова була істоту необразливе. Вона рідко з'являлася за дверима викниксоровской квартири. Тільки два-три рази в день шкидцы бачили, як, хапаючись вільною рукою за стіну й за косяки дверей, пробирається вона з якою-небудь каструлькою або сковорідкою на кухню або з кухні. Якщо в це час поблизу не був Викниксора й інших халдеїв, який-небудь шпінгалет з першого відділення, перебігаючи бабі дорогу, кричав майже над самим її вухом:
      - Сова повзе!.. Дю! Сова!..
      Але баба була ще, очевидно, і глухувата. Не обертаючи уваги на ці дикі вигуки, з лагідної улыб-кіп на сірій зморшкуватій особі, вона продовжувала свою нелегку подорож.
      И от один раз по Шкиде пронісся слух, що Сова жарить на кухні якісь незвичайні коржі. Було це наприкінці тижня, коли всі домашні запаси в хлопців виснажувалися й апетит ставав звірячим. Особливо розігрався апетит у щуплого Японця, що не мав родичів у Петрограді й жив на одному казенному пайку й на доброхотных дарах товаришів.
      Поки Сова за допомогою куховарки Марти священнодіяла в плити, шкидцы юрбилися у дверей кухні й ковтали слинь.
      - От так смак! - лунали голодні заздрі голоси.
      - Ну й лепешечки!
      - Шик-Марі!
      - Ай да Вітя! Смачно харчується...
      А Японець зовсім розійшовся. Він забігав на кухню, жадібно втягував ніздрями смачний захід смаженого здобного тесту й, потираючи руки, вибігав назад в коридор.
      - Братики! Не можу! Умру! - заливався він. - На маслечко! На вершковому! На натуральненьком!..
      Потім знову біг на кухню, ставав за спиною Сови на одне коліно, здіймав до неба руки й кричав:
      - Викниксор! Лукулл! Заздрю тобі! Умру! Полжизни за корж.
      Хлопці сміялися. Японець земно кланявся бабі, що нічого цього не бачила, і продовжував блазнювати.
      - Найясніша мати! - кричав він. - Порфіроносна вдова! Схиляюся...
      Зрештою Марта вигнала його.
      Але Японець уже накрутив себе й не міг більше стримуватися. Коли через десять хвилин Сова з'явилася в коридорі із блюдом паруючих коржів у руках, він перший безшумно підскочив до неї й так само безшумно двома пальцями зірвав с блюда гарячий корж. Для шкидцев це було сигналом до дії. Слідом за Японцем до блюда метнулися Янкель, Циган, Горобець, а за ними й інші. На всім шляху проходження баби - і в коридорі, і на сходах, і в Білому залі - довгим ланцюжком вибудувалися сірі безшумні тіні. Дотримуючись лівою рукою за гладку алебастрову стіну, баба повільно йшла по паркеті Білого залу, і з кожним її кроком купа апетитних коржів на блакитному фаянсовому блюді танула. Коли Сова відкривала двері у квартиру, на блакитному блюді не залишалося нічого, крім жирних плям.
      А шкидцы вже розбіглися по класах.
      У четвертому відділенні стояв безугавний гогот. Запихаючи в рот п'яту або шостий корж і облизуючи жирні пальці, Японець на потіху товаришам зображував, як Сова входить із порожнім блюдом у квартиру і як Викниксор, смакуючи задоволення щільно поснідати, плотолюбно потирає руки.
      - От, їж, будь ласка, Витенька. От скільки я тобі, сыночек, напекла, - шамкав Японець, передражнюючи бабу. І, витягаючи свою худу шию, витріщаючи ока, зображував переляканого, приголомшеного Викниксора...
      Хлопці, хапаючись за животи, давилися від сміху. В усіх блищали й ока, і губи. Але в цьому сміху чулися й тривожні нотки. Усі розуміли, що витівка не пройде даром, що за злочином от-от наступить і покарання.
      И отут хтось помітив новачка, що, насупившись, стояв у дверей і без посмішки дивився на що відбувається. У нього одного не блищали губи, він один не доторкнувся до коржів Сови. А тим часом багато хто бачили його у дверей кухні, коли баба виходила звідти.
      - А ти чого позіхав? - запитав у нього Циган. - Эх ти, роззява! Невже ні одного коржа не встиг слямзить?!
      - А ну вас до чегту, - промурмотав новенький.
      - Що?! - підскочив до нього Горобець. - Це через чому ж до чорта?
      - А тому, що це - хамство, - червоніючи, сказав новенький, і губи в його застрибали. - Скажіть - гегои які: на стагуху напали!..
      У класі настала тиша.
      - От як? - похмуро сказав Циган, підходячи до Пантелєєву. - А ти йди до Віті - накоти.
      Пантелєєв промовчав,
      - А ну, іди - спробуй! - наступав на новачка Циганів.
      - Сволота така! Лягавий! - взвизгнул Горобець, замахуючись на новенького. Той схопив його за руку й відіпхнув.
      И хоча відіпхнув він не Японця, а Горобця, Японець дико взвизгнул і підхопився на парту.
      - Громадяни! Увага! Тихо! - закричав він. - Братики! Небувалий випадок в історії нашої республіки! У наших рядах виявилася ангелоподобная особистість, монашенка в штанях, пепиньерка з інституту шляхетних дівиць...
      - Ідіот, - крізь зуби сказав Пантелєєв. Сказано це було неголосно, але Японець почув. Маленький, вічно червоний носик його ще більше почервонів. Кілька секунд Еошка мовчав, потім зіскочив з парти й швидко підійшов до Пантелєєву.
      - Ти що, друг мій, проти класу йдеш? Вислужитися хочеш?
      - Хлопці, - повернувся він до товаришів, - ні в кого не залишилося коржа?..
      - У мене є одна, - сказав запасливий Окраєць, витягаючи з кишені зім'ятою й обліплену тютюновою потертю корж.
      - А ну, дай сюди, - сказав Японець, вихоплюючи корж. - Їли! - простягнув він її Пантелєєву.
      Новенький відхитнувся й щільно стис губи.
      - Їли, тобі говорять! - почервонів Еонин і сунув корж новенькому в рот.
      Пантелєєв відіпхнув його руку.
      - Піди краще, - зовсім тихо сказав він і узявся за ручку дверей.
      - Пет, не змиєшся! - ще голосніше заверещав Японець. - Хлопці, вали його!..
      Кілька людей накинулися на новенького. Хтось ударив його під коліно, він упав. Циган і Купець тримали його за руки, а Японець, пихкаючи й отдуваясь, запихав новенькому в рот брудний, жирний корж. Новенький вивернувся й ударив головою Японця в підборіддя.
      - Ах, ти битися?! - заверещав Японець.
      - От сволота яка!
      - Б'ється, зануда! А?
      - У темну його!
      - Даєш темну!..
      Пантелєєва потягли в далекий кут класу. Невідомо звідки з'явилося пальто, що накинули новенькому на голову. Згасло електрику, і в тиші, що наступила, удари один за іншим посипалися на голову непокірливого новачка.
      Ніхто не помітив, як відкрилися двері. Яскраво спалахнула електрика. В дверях, поблискуючи пенсне, стояв і грізно дивився на хлопців Викниксор.
      - Що тут відбувається? - пролунав його розкотистий, але надто спокійний бас.
      Хлопці встигли розбігтися, тільки Пантелєєв сидів на підлозі, у класної дошки, потираючи кулаком своя кирпа, з якого тоненьким струмочком струменіла кров, змішуючись зі сльозами й із прилиплими до підборіддя залишками нещасливого коржа.
      - Я запитую: що тут відбувається? - голосніше повторив Викниксор. Хлопці стояли по своїх місцях і мовчали. Погляд Викниксора зупинився на Пантелєєву. Той уже піднявся й, відвернувшись у кут, приводив себе в порядок, облизуючи губи, ковтаючи сльози й залишки коржа. Викниксор оглянув його з голови до ніг і начебто щось зрозумів. Губи його скривила бридлива усмішка.
      - А ну, іди за мною! - наказав він новенькому.
      Пантелєєв не розчув, але повернув голову убік зава.
      - Ти! Ти! Іди за мною, я говорю.
      - Куди?
      Викниксор кивком голови показав на двері й вийшов. Не дивлячись на хлопців, Пантелєєв пішов за ним. Хлопці хвилину почекали, переглянулися й, не змовляючись, теж ринулися із класу.
      Через напіввідчинені двері Білого залу вони бачили, як Викниксор відкрив двері у свою квартиру, пропустив туди новенького, і негайно висока біла двері галасливо захлопнулися за ними.
      Хлопці ще раз переглянулися.
      - Ну вже тепер накотить - факт! - зітхнув Горобець.
      - Ясно, накотить, - похмуро погодився Окраєць, що і без того болісно переживав втрату останнього коржа.
      - А що ж. Накотить - і буде прав, - сказав Янкель, що, здається один у всім класі, не приймав участі в побитті новачка.
      Але, незалежно від того, хто як оцінював моральну стійкість новачка, в усіх на душі було муторно й огидно.
      И раптом відбулося щось досконале фантастичне. Високі білі двері с шумом розгорнула - і очам приголомшених шкидцев стало видовище, якого вони не очікували й очікувати не могли: Викниксор виволік за шиворот блідого, закривавленого Пантелєєва й, протягши його через весь величезний зал, грізно заричав на всю школу:
      - Агов, хто там! Староста! Черговий! Покликати сюди чергового вихователя!
      Із учительської вже біг заспаний і переляканий Шорсткий.
      - У чому справа, Віктор Миколайович?
      - В ізолятор! - задихаючись, прохрипів Викниксор, указуючи пальцем на Пантелєєва. - Негайно! На троє діб!
      Шорсткий заметушився, побіг за ключами, і через п'ять хвилин новенький був оселений у тісну комнатку ізолятора - єдине в школі приміщення, вікно якого було забрано товстими залізними ґратами.
      Шкидцы притихли й дивувалися. Але ще більше здивування зробила на їх мова Викниксора, вимовлена їм за вечерею.
      - Хлопці! - сказав він, з'являючись у їдальні й роблячи трохи широких, рвучких кроків по діагоналі, що, як відомо, свідчило про схвильованому стані шкидского президента. - Хлопці, сьогодні в стінах нашої школи відбувся мерзенний, обурливий випадок. Скажу вам відверто: я не хотів піднімати цієї справи, поки це стосувалося особисто мене й близького мені людини. Але після цього відбулася інша подія, ще більш мерзенне. Ви знаєте, про що й про кого я говорю. Один з вас - прізвища його я називати не буду, вона вам усім відома - зробив огидний учинок. Він скривдив старої, немічної людини. Повторюю, я не хотів говорити про це, хотів промовчати. Але пізніше я виявився свідком учинку ще більше огидного. Я бачив, як ви били свого товариша. Я добре розумію, хлопці, і навіть у якімсь ступені розділяю ваше обурення, але... Але треба знати міру. Як би мерзенно не надійшов Пантелєєв, виражати своє збурювання таким диким, варварським способом, улаштовувати самосуд, прибігати до суду Линча, тобто надходити так, як надходять нащадки американських рабовласників, - це ганебно й негідно вас, людей радянських, і притім майже дорослих...
      Осідлавши свого улюбленого ковзана - красномовство, - Викниксор ще довго говорив па цю тему. Він говорив про те, що треба бути справедливим, що за спиною в Пантелєєва - темне минуле, що він - зіпсований вулицею хлопець, адже у свої чотирнадцять років він встиг посидіти й у в'язницях, і в виправних колоніях. Цей хлопець довго перебував у дурному суспільстві, серед злодіїв і бандитів, і все це треба врахувати, так сказати, при винесенні вироку. А крім того, може бути, він ще й голодний був, коли зробив свій низький, невартий учинок. Одним словом, треба підходити до людині поблажливо, не можна кидати в людину каменем, не розібравшись у всіх мотивах його злочину, треба виховувати в собі витримку й чуйність...
      Викниксор говорив довго, але шкидцы вже не слухали його. Не встигли отужинать, як у четвертому відділенні зібралися старшокласники.
      Хлопці були явно схвильовані й навіть збентежені.
      - Нічого собі - монашенка в штанях! - викликнув Циган, чотирикорпусн переступивши поріг класу.
      - Н-Так, - багатозначно промукав Янкель.
      - Що ж це, братики, таке? - сказав Купець. - Не накотив, значить?
      - Не накотив - факт! - підтакнув Горобець.
      - Ну, покладемо, це ще не факт, а гіпотеза, - важливо заявив Японець. - Хотілося б знати, з якої статі в цій ситуації Викниксор вигороджує його?!
      - Добре, Япошка, помовчи, - серйозно сказав Янкель. - Кому-Кому, а тобі у цій ситуації заткнутися треба б.
      Японець почервонів, промурмотав щось уїдливе, але все-таки замовчав.
      Перед сном кілька людей пробралися до ізолятора. Через замкову шпару сочилося жовтувате світло пятисвечовой вугільної лампочки.
      - Пантелей, ти не спиш? - неголосно запитав Янкель. За дверима заскрипіло залізне ліжко, Але відповіді не було.
      - Пантелєєв! Ленька! - у шпару сказав Циган. - Ти... цього... не гнівайся. А? Ти, розумієш, вибач нас. Помилка, розумієш, вийшла.
      - Добре... котитеся до чегту, - пролунав через двері глухий, похмурий голос. - Не заважайте спати людині.
      - Пантелей, ти жерти не хочеш? - запитав Окраєць.
      - Не хочу, - відрізав той же голос.
      Хлопці потопталися й пішли.
      Але пізніше вони все-таки зібралися між собою й принесли гордому в'язневі кілька скиб хліба й шматок цукру. Тому що за дверима цього разу панувало непробудне мовчання, вони просунули цю скромну передачу в щілинку під дверима. Але й після цього залізне ліжко не скрипнуло.

      * * *

      Говірким Ленька ніколи не був. Йому треба було дуже близько подружитися з людиною, щоб у нього розв'язалася мова. А отут, у Шкиде, він і не збирався ні з ким дружити. Він жив якимсь неуважним життям, думаючи тільки про те, як і коли він звідси змиється.
      Правда, коли він прийшов у Шкиду, ця школа здалася йому несхожої на всі інші дитбудинки й колонії, де йому довелося дотепер побувати. Хлопці тут були більше начитані. А головне - тут гарним-гарній-по^-гарному зустрічали новачків, ніхто їх не бив і але переслідував. А Ленька, навчений гірким досвідом, уже приготувався дати гідна відсіч усякому, хто до нього полізе.
      До пори до часу до нього ніхто не ліз. Навпаки, на нього начебто перестали навіть звертати увагу, поки не відбувся цей випадок із Совою, який змусив говорити про Пантелєєва всю школу й зробив його на якесь час самою помітною фігурою в Шкидской республіці.
      Ленька потрапив у Шкиду не з інституту шляхетних дівиць. Він уже давно не червонів при слові "злодійство". Якби мова йшла про що-небудь іншому, якби хлопці задумали зламати комору або пішли на яке-небудь інше, більше серйозна справа, може бути, він з почуття товариства й приєднався б до їм. Але коли він побачив, що хлопці напали на сліпу бабу, йому стало огидно. Такі речі й раніше викликали в ньому бридливе почуття. Йому, наприклад, було огидно залізти в чужу кишеню. Тому на кишенькових злодіїв він завжди дивився свысока й зі зневагою, уважаючи, очевидно, що украсти валіза або зламати на ринку ларьок - учинок більше шляхетний і піднесений, чим кишенькова крадіжка.
      Коли хлопці напали на Леньку й стали його бити, він не дуже зачудувався. Він добре знав, що таке приютские вдачі, і сам не один раз приймав участь в "темних". Він навіть не дуже пручався тим, хто його бив, тільки захищав у міру можливості особа й інші найбільш ранимі місця. Але коли в клас з'явився Викниксор і, замість того щоб заступитися за Леньку, грізно на його заричав, Ленька чомусь розлютив. Тим але менш він покірно проїхав за Викниксором у його кабінет.
      Викниксор закрив двері й повернувся до новенького, котрий як і раніше чмихав носом і витирав рукавом закривавлена особа. Викниксор, як запеклий Шерлок Холмс, вирішив з місця в кар'єр приголомшити вихованця.
      - За що тебе били товариші? - запитав він, вп'ялюватися в Ленькино особа.
      Ленька не відповів.
      - Ти що мовчиш? Здається, я тебе запитую: за що тебе били в класі?
      Викниксор ще пристальнее глянув новенькому в очі:
      - За коржі, так?
      - Так, - пробурчав Ленька.
      Особа Викниксора налилося кров'ю. Можна було очікувати, що зараз він закричить, затупотить ногами. Але він не закричав, а спокійно й чітко, без усякого вираження, начебто робив диктування, сказав:
      - Мерзотник! Вилупок! Дегенерат!
      - Ви що лаєтеся! - спалахнув Ленька, - Яке ви маєте право?.
      И отут Викниксор підскочив і заревів на всю школу:
      - Що-Про-Про?! Як ти сказав? Яке я маю право?! Худобина! Каналья!
      - Сам каналья, - встиг пролепетати Ленька.
      Викниксор задихнувся, схопив новачка за шиворот і поволок його до дверей.
      Все інше відбулося вже на очах приголомшених шкидцев.

      * * *

      Ленька третю добу сидів в ізоляторі й не знав, що його доля розбурхала й схвилювала всю школу.
      У четвертому відділенні з ранку до ночі йшли нескінченні дебати.
      - Все-таки, хлопці, це хамство, - кип'ятився Янкель. - Хлопець взяв на себе провину, страждає невідомо За що, а ми...
      - Що ж ти, цікаво, пропонуєш? - уїдливо посміхнувся Японець.
      - Що я пропоную? Ми повинні всім класом піти до Викниксору й сказати йому, що Пантелєєв не винуватий, а винуваті ми.
      - Добре! Дурнів пошукай. Іди сам, якщо хочеш.
      - Ну й що? А ти що думаєш? І піду...
      - Ну й будь ласка. Скатертиною дорога,
      - Піду й скажу, хто був призвідником усього цієї справи. І хто нацькував хлопців на Леньку.
      - Ах, от як? Легавить збираєшся?
      - Тихо, робя! - пробасив Купець. - От що я вам скажу. Всім класом іти - це нерозумно, звичайно. Якщо все підемо - виходить, всі й обгребемо по п'ятому розряду...
      - Жереб треба кинути, - пропищала Ненька.
      - Може бути, оракула запросити? - захихикав Японець.
      - Ні, робя, - сказав Купець. - Оракула запрошувати не треба. І жереб теж не треба. Я думаю от чого... Я думаю - повинен піти один і взяти всю провину на себе.
      - Це хто ж саме? - поцікавився Японець.
      - А саме - ти!
      - Я?
      - Так... підеш ти!
      Сказано це було тоном категоричного наказу.
      Японець сполотнів,
      Невідомо, чим скінчилася б вся ця історія, якби по Шкиде не пронісся слух, що Пантелєєв випущений з ізолятора. Через кілька хвилин він сам з'явився в класі. Особа його, оздоблене синцями й патьоками, було блідіше звичайного. Ні з ким не привітавшись, він пройшов до своєї парти, сіл і став збирати свої пожитки. Не поспішаючи він витяг з ящика й виклав на парту кілька книг і зошитів, почату пачку цигарок "Смичка", вязаное, заштопане в багатьох місцях кашне, коробочку з перинками й олівці, кулечек із залишками пісного цукру - і став все це зв'язувати обривком шпагату.
      Клас мовчачи спостерігав за його маніпуляціями.
      - Ти куди це зібрався, Пантелей? - порушив мовчання Окраєць.
      Пантелєєв не відповів, ще більше насупився й засопів.
      - Ти що - у пляшку заліз? Розмовляти не бажаєш? А?
      - Кинь, Ленька, не гнівайся, - сказав Янкель, підходячи до новенькому. Він поклав руку Пантелєєву на плече, але Пантелєєв рухом плеча скинув його руку.
      - Ідіть ви все до чегту, - сказав він крізь зуби, міцніше затягуючи вузол на своєму пакеті й засовуючи цей пакет у парту.
      И отут до пантелеевской парти підійшов Японець.
      - Знаєш, Ленька, ти... це саме... ти - молодець, - проговорив він, червоніючи й чмихаючи носом. - Прости нас, будь ласка. Це я не тільки від себе, я від усього класу говорю. Правильно, хлопці?
      - Правильно!!! - загорланили хлопці, обступаючи з усіх боків Ленькину парту. Вилицювата особа новенького порозовело! Щось начебто слабкої посмішки з'явилося на його пересохлих губах.
      - Ну, що? Світова? - запитав Циганів, простягаючи новачкові руку.
      - Чегт із вами! Миговая, - прокартавил Ленька, посміхаючись і відповідаючи на рукостискання.
      Обступивши Леньку, хлопці один за іншим потискували йому руку.
      - Братики! Братики! А ми головного-те не сказали! - викликнув Янкель, підхоплюючись на парту. І, звертаючись із цієї трибуни до новенького, він заявив: - Пантелей, спасибі тобі від імені всього класу за те... що ти... ну, ти, одним словом, сам розумієш.
      - За що? - зачудувався Ленька, і по особі його було видно, що він не розуміє.
      - За те... за те, що ти не накотив на нас, а взяв провину на себе.
      - Яку провину?
      - Як яку? Ти ж адже сказав Віті, начебто коржа в Сови ти замотав? Добре, не скромничай. Адже сказав?
      - Я?
      - Ну так! А хто ж?
      - И не думав.
      - Як не думав?
      - Що я, дурень, чи що?
      У класі знову настала тиша. Тільки Ненька, не стримавшись, кілька разів приглушено хихикнув.
      - Дозвольте, як же це? - проговорив Янкель, потираючи зіпріле чоло. - Що за чорт?! Адже ми думали, що тебе за коржі Вітя в ізолятор посадив.
      - Так. За коржі. Але я-те тугий при чому?
      - Як ні при чому?
      - Так і ні при чому.
      - Тьфу! - розсердився Янкель. - Так поясни ти нарешті, зануда, у чому справа!
      - Дуже просто. І пояснювати нема чого. Він запитує: "За що тебе били? За коржі?" Я й сказав: "Так, за коржі..."
      Пантелєєв подивився на хлопців, і шкидцы вперше побачили на його вилицюватому особі веселу, відкриту посмішку.
      - А що? Газве не пгавда? - посміхнувся він. - Газве не за коржі ви мене били, чегти?..
      Дружний регіт усього класу не дав Пантелєєву домовити.
      Був укладений мир. І Пантелєєв був назавжди прийнятий як повноправний член у дружну шкидскую родину.
      Вузлик його з перинками, кашне й пісним цукром був у той же день розпаковано, і вміст його лягло по своїх місцях. А через якийсь час Ленька й взагалі перестав думати про втечу. Хлопці його полюбили, і він теж прив'язався до многим своїх нових товаришів. Коли він небагато розмерзся а розговорився, він розповів хлопцям своє життя.
      И виявилося, що Викниксор був прав: цей тихенький, неговіркий і соромливий хлопчик пройшов, як говориться, вогонь, воду й мідні труби. Він рано розгубив родину й кілька років беспризорничал, скитался по різним містам республіки. До Шкиды він встиг побувати в чотирьох або п'яти дитбудинках і колоніях; не раз йому доводилося ночувати й у тюремних камерах, і в арештних будинках, і в залізничні Чека... За спиною його було кілька приводів в карний розшук {Більш докладно про Ленькином дитинство розказано в автобіографічної повести Л. Пантелєєва "Ленька Пантелєєв" (див. збірник "Повісті й розповіді". Л., Детгиз, 1967 р.).}.
      У Шкиду Ленька прийшов по своїй волі; він сам вирішив покінчити зі своїм темним минулим. Тому прізвисько Грабіжник, що дали йому хлопці замість не клички, що виправдала себе, Монашенка, його не влаштовувало й обурювало. Він гнівався й ліз із кулаками на ті, хто його так називав. Тоді хтось придумав йому нову кличку - Лепешкин...
      Але отут знову відбулася подія, що не тільки припинило всякі глузування над новеньким, але й піднесло перетвореного шкидца на зовсім недосяжну висоту.

      * * *

      Якось, тижня за дві до надходження в Шкиду, Ленька дивився в кінематографі "Ампір" на Садової американського ковбойського бойовика. Перед сеансом показували дивертисмент: виступали фокусники, жонглери, схожа на рибу співачка в лускатому платті проспівала два романси, дві дівчини в матроських штанях станцювали матлот, а під кінець виступив куплетист, що виконував під акомпанемент маленького акордеона "частівки на злість дня". Ленька прослухав ці частівки, і йому здалося, що він сам може написати анітрошки не гірше. Повернувшись додому, він вирвав із чи зошита-стік і, кваплячись, щоб не розгубити натхнення, за десять хвилин накидав шість чотиривіршів, серед яких було й таке:

      Курси золота піднялися
      Через неп.
      У Петрограді на Сінний
      Три лимони ріпа.

      Все це твір він озаглавив "Злободенні частівки". Потім подумав, куди послати частівки, і вирішив послати їх в "Червону газету". Кілька днів після зтого він чекав відповіді, але відповідь не пішла. А потім події Ленькиной життя закрутилися зі швидкістю американського бойовика, і йому вже було не до частівок і не до "Червоної газети". Він забув про їх.
      Незабаром він опинився в Шкиде.
      И от один раз після уроків у клас четвертого відділення із шумом увірвався схвильований і захеканий третьокласник Курочка. У руках він тримав зім'ятий газетний аркуш.
      - Пантелєєв! Це не ти? - закричав він, чотирикорпусн переступивши поріг.
      - Що? - сполотнів Ленька, із працею вилазячи через парту. Серце його быстробыстро заколотилося. Ноги й руки похолоділи.
      Курочка підняв над головою, як прапор, газетний аркуш.
      - Ти вірші в "Червону газету" посилав?
      - Так... посилав, - пролепетав Ленька.
      - Ну, от. Я так і знав. А хлопці сперечаються, говорять - не може бути.
      - Покажи, - сказав Ленька, простягаючи руку. Його обступили. Букви в очах у нього стрибали й не складалися в рядки.
      - Де? Де? - запитували навколо.
      - Так от. Ти внизу дивися, - хвилювалася Курочка. - Геть, де написано "Поштова скринька"...
      Ленька знайшов "Поштову скриньку", відділ, у якому редакція відповідала авторам. Десь на другому або третім місці в очі йому кинулася його прізвище, надруковане великим шрифтом. Коли в очах у нього перестало рябити, він прочитав:
      "ОЛЕКСІЮ ПАНТЕЛЄЄВУ. Прислані Вамп "злободенні частівки" - не частівки, а віршики Вашого власного твору. Не піде".
      На кілька секунд що похолоділи Ленькины ноги відмовилися йому служити. Вся кров долила до вух. Йому здавалося, що він не зможе подивитися товаришам в очі, що зараз його освистят, ошельмуют, піднімуть на сміх.
      Але нічого подібного не трапилося. Ленька підняв очі й побачив, що його діти, що обступили, дивляться на нього з таким вираженням, начебто перед ними коштує якщо не Пушкін, то принаймні Блок іди Дем'ян Бєдний.
      - От так Пантелей! - захоплено пропищала Ненька.
      - Ай да Ленька! - не без заздрості викликнув Циган.
      - Може, це не він? - засумнівався хтось.
      - Це ти? - запитали в Леньки.
      - Так... я, - відповів він, опускаючи ока - цього разу вже з однієї скромності.
      Газета переходила з рук у руки.
      - Дай! Дай! Покажи! Дай позексать! - чулося навколо.
      Але незабаром Курочка відніс газету. І Ленька раптом відчув, що віднесли чтото дуже коштовне, дороге, віднесли частку його слави, свідчення його тріумфу.
      Він розшукав чергового вихователя Алникпопа й слізно вблагав відпустити його на п'ять хвилин на вулицю. Сашкец, похитнувшись, дав йому звільнену. На розі Петергофского й проспекту Огородникова Ленька купив у газетяра за вісімнадцять тисяч рублів свіжий номер "Червоної газети". Ще на вулиці, вертаючись у Шкиду, він раз п'ять розгортав газету й заглядав в "Поштовий ящик". І отут, як і в Курочкином екземплярі, чорним по білому було надруковано: "Олексію Пантелєєву..."
      Ленька став героєм дня.
      До вечора тривало паломництво хлопців з молодших відділень. Те й справа двері четвертого відділення відкривалася й кілька фізіономій відразу робко заглядало в клас.
      - Пантелей, покажи газетку, а? - умоляюще канючили малята. Ленька поблажливо посміхався, діставав з ящика парти газету й давав всім бажаючої. Хлопці читали вголос, перечитували знову, качали головами, ойкали від здивування.
      И всі запитували в Леньки:
      - Це ти?
      - Так, це я, - скромно відповідав Ленька.
      Навіть у спальні, після відбою, тривало обговорення цього з ряду геть вихідної події.
      Ленька засипав пересичений славою.
      Уночі, години в чотири, він прокинувся й відразу згадав, що напередодні відбулося щось дуже важливе. Газета, ретельно складена, лежала в нього під подушкою. Він обережно дістав її й розгорнув. У спальні було темно. Тоді він босоніж, в одних подштанниках, вийшов на сходи й при блідому світлі вугільної лампочки ще раз прочитало:
      "Олексію Пантелєєву. Прислані Вами частівки - не частівки, а віршики Вашого власного твору. Не піде".
      Так у Шкидской республіці з'явився ще один літератор, і цього разу літератор з ім'ям. Пройшло небагато часу, і йому довелося виявити свої здатності вже на шкидской арені - на благо республіки, що стала йому рідний і близької.

[далі]
Початок
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48]

Так кажуть...

Не дивись на зовнішність мою, а дивись, якой я з середини.

Література, книжки, журнали

Реклама

Спонсорство

Довідка